TÜM ÜRÜNLERDE 3 AL 2 ÖDE FIRSATI!

TÜM ÜRÜNLERDE 3 AL 2 ÖDE FIRSATI!

Sağlıklı Atıştırmalıklar İle Açlığını Bastır

Hızlı çalışma temposunda öğün kaçırma genelde insanların başına gelen bir durumdur. Öğünler arasında enerjiniz azaldığında ve açlık ya da susuzluk kendini iyice belli ettiğinde, sizi bir sonraki öğüne kadar idare edebilecek besleyici bir atıştırmalığa ihtiyacınız olabilir.

Maalesef birçok aperatif, protein ve lif gibi besinleri içerme açısından fakirdir ve bunun yerine ilave şekerler ve rafine karbonhidratlarla doludur. Kalıcı enerji gereken koşullarda, bunlar iyi bir kombinasyon değildir. Dolayısıyla kalıcı enerji için cipsler, kurabiyeler ve benzeri ürünler işe yaramaz. Bunlar yerine ev yapımı veya tüketime hazır sağlıklı atıştırmalıklar çözüm olabilir (1).

Sağlıklı Atıştırmalıkların Özellikleri Nelerdir?

Sağlıklı bir atıştırmalık, protein, vitamin, mineral ve lif açısından zengin, ancak kalori, toplam yağ, doymuş yağ, şeker ve sodyum bakımından nispeten düşük olan bir yiyeceği ifade eder. Ve bu formülün en kilit kısmı "yüksek besin değeri" taşımasıdır. Örneğin kuruyemişler yağ ve kalori bakımından yüksektir, ancak aynı zamanda ihtiyaç duyulan besinleri de içerdikleri için bu onları sağlıklı atıştırmalık bakımından uygun seçenekler haline getirir (2).

Sağlıklı Atıştırmalık Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı atıştırmalıkları, marketlerde çok çeşitli markalarda bulabilmeniz mümkündür, bunun yanında bu atıştırmalıkları evdeki malzemelerle kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Besleyici ve lezzetli olan bu yiyecekler sayesinde iş temponuz sırasında oluşan açlık hissini bastırabilirsiniz.
Sağlıklı atıştırmalıklar aşağıdaki şekilde gruplandırılır:

Yoğun besleyiciliğe sahip barlar

Hazır enerji barları tercih ediyorsanız, içerik listesini iyice inceleyin. Çoğu protein ve granola bar, birçok insanın diyetlerinde sınırlamaya çabaladığı ilave şeker ve koruyucu maddeler gibi bileşenler içerir.

Hazır enerji topları

Evde enerji topları yapmanın zaman aldığını düşünürseniz, hazırda satılan enerji toplarını tercih edebilirsiniz. Sağlıklı gıda satışı yapan mağazalardan, besin kalitesinden ödün vermeden alıp tüketebilirsiniz.

Kuru meyve ve fındık

Hem sağlıklı hem de portatif atıştırmalıklar arıyorsanız, bir sonraki market alışverişinizde kuru meyve veya kuruyemiş alın. Protein, lif ve sağlıklı yağlar içeren doyurucu bir atıştırmalık için çiğ fındıktan ve kuru meyveden bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Konserve somon, avokado ve kraker

Somonu avokado ve krakerle birleştirerek açlık hissini atlatabileceğiniz dengeli bir kombinasyon yiyebilirsiniz. Somon, protein, omega-3 yağları, selenyum ve B vitaminleri gibi önemli besinleri içerir. Avokado ve krakerler ise, lif gibi diğer besinleri sağlar. Bunun yanında, bu atıştırmalık için gereken malzemeler kolayca taşınabilir. Sadece bir kutu konserve somon balığını, bütün bir avokadoyu ve bir kutu krakeri paketleyip yanınıza alabilir ve canınız istediği an minik sandviçler yapabilirsiniz.

Bitter çikolata kaplı badem

Tatlı ve sağlıklı bir atıştırmalık yemek istediğinizde ve hatta biraz motive olmak istediğinizde bitter çikolata mükemmel bir seçenektir. Açlığınızı gidermek için şekerli bir çikolata yemek sağlığınıza yararlı olmadığı için, daha besleyici çikolata seçeneklerine yönelmelisiniz. Bu sebeple bitter çikolatayı bademle birleştirmek akıllıca olur. Çünkü bu atıştırmalık tok hissetmeniz için lif ve sağlıklı yağların yanı sıra protein de sağlar.

Tropikal yeşil smoothie

Öğün kaçırdığınızda bir smoothie ile bu durumu kurtarıyorsanız, en doyurucu makro besin olan proteini smoothie yoluyla almaya çalışmalısınız. Smoothie için en iyi protein kaynakları arasında fındık ezmesi, yoğurt ve protein tozları bulunur. Bir tropikal yeşil smoothieyi, donmuş mango, ıspanak ve chia tohumları gibi sağlıklı malzemelerle hazırlayabilirsiniz (1).
Sağlıklı bir atıştırmalık satın alırken ürünlerin içinde ne olduğu hakkında iyi bir fikir edinmenizin yolu, pakette listelenen ilk üç yada beş malzemeyi incelemenizdir. Etiketteki kalori, toplam yağ, doymuş ve trans yağ, gram şeker ve miligram sodyum değerlerine iyi bakın ve ardından bunları o kategoriye ait diğer ürünlerle kıyaslayın. (2)
 
2021746-EIP433-Selfit Websitesi22