Sık Sorulan Sorular

B12 vitaminini, hayvansal kaynaklı gıdalardan alabildiğimiz için beslenme ile yeterli miktarda alınamaması sonucunda veya 3 yıldan fazla süren, takviye kullanılmadan sürdürülen vegan diyetlerde B12 vitamini eksikliği görülebilir.
Biotin (B7 vitamini) için yeterli alım (AI) (eksikliğe yol açmadığı gözlenen veya hesaplanan alım miktarı) değeri 30 mcg'dır. Fazla alımında intoksikasyon etkileri raporlanmadığından bir üst alım limiti belirlenmemiştir.
Biotin, esansiyel bir B grubu vitaminidir. Bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından sentezlenebilir. Karaciğer, dalak, yumurta, bazı sebzeler ve inek sütünde bulunur. Alkol bağımlılığı, epileptik ilaç tedavileri, çiğ yumurta beyazının fazla tüketiminde eksikliği görülebilir. Yumurta sarısında biotin bulunur ancak beyazında avidin proteini vardır. Avidin, biotine bağlanıp emilimini engeller. Yumurta pişince proteinler denatüre olduğundan eksikliğe yol açmaz, çiğ tüketiminde eksikliğe yol açabilir. Bu nedenle dengeli bir beslenmede biotinden faydalanabilmek için, çiğ yumurta tüketiminden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, takviye edici gıda olarak kullanılacak biotinin genellikle, yemeklerden sonra alınması önerilir.
Kollajen hidrolizatı tek bağlı bir peptit formdadır.
Takviye Edici Gıda Ürünlerimiz için tasarlanan ambalaj malzemeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yayınlanan TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA İLE TEMAS EDEN MADDE VE MALZEMELERE DAİR YÖNETMELİK ve TÜRK GIDA KODEKSİ GIDA İLE TEMAS EDEN PLASTİK MADDE VE MALZEMELER TEBLİĞİ ve uluslararası standartlar doğrultusunda incelenerek seçilmektedir. Bu kapsamda, Selfit markalı ürünlerimiz için insan sağlığı açısından güvenli olduğu kabul edilen, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) den üretilen plastik şişeler kullanılmaktadır. HDPE malzemesi dünyada gıda ürünlerinin ambalajlanmasında en çok kullanılan ve geri dönüştürülebilen plastiklerdendir. Ayrıca, ürünlerimizin piyasada bulundukları süre boyunca kalitelerinin güvence altına alınabilmesi için gerekli kontroller tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.
Vücutta, içeriğindeki kobalamin molekülünün bağlandığı gruba göre 3 formda B12 bulunur: adenozil kobalamin, metilkobalamin, hidroksikobalamin. Sentetik formu siyanokobalamindir. Bu formlardan yalnızca metilkobalamin ve adenozil kobalamin kofaktör olarak kullanılabilir, diğer formlar ise vücutta bu iki forma dönüştürülüp kullanılır. Gıda takviyelerinde genelde siyanokobalamin bulunur. Selfit'te kobalamin, diğer formlara dönüştürülmeden kullanılabilen metilkobalamin formunda bulunmaktadır.
Tip 1 Balık Kollajeni 2000 Dalton boyutundadır.  
Ürünlerimiz ana içerik veya yardımcı madde olarak gluten içermiyor fakat üretim bandı kaynaklı eser miktarda içerebilir.
Genel popülasyonda B12 vitamini eksikliği görülme oranı %5-60 arasında değişebilmektedir. Yaşlanma sürecinde B12 vitamini eksikliğinde artış görülür. Vitamin B12 eksikliği, yaşlılarda eksikliğe yol açan nedenden bağımsız olarak daha sık görülür. B12 vitamini eksikliği yaygındır ve dünya çapında görülür. B12 vitamini eksikliği ABD ve Birleşik Krallık'ta, genel nüfusun yaklaşık %6'sında görülürken; 60 yaşın üzerindekilerde ise bu oran yaklaşık %20'dir. Az gelişmiş ülkelerde bu oranlar %40-80 arasında değişmektedir.

(Referans: Hunt A, Vitamin B12 deficiency, BMJ. 349: g5226)
Yeterli yüksek alımla intoksikasyon raporu bulunmadığından üst alım limiti hesaplanmamıştır. Yüksek alımda B12 vitamininin fazlası idrarla atılır.
Takviye edici gıdalar, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Bununla birlikte, ürünlerimizin kullanım süresi ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
Selfit Omega 3 Norveç menşeilidir.
Selfit Omega-3 650 mg içeriğindeki omega - 3 Hamsi, Uskumru, Sardalya balıklarından elde edilmiştir.
Magnezyum esansiyel bir mineraldir. İnsan vücudunda  sodyumdan sonra en çok bulunan ikinci elektrolittir. Vücutta kalsiyum ve potasyumun aktif taşınmasında görev alır. Organik magnezyum bileşiklerinin vücut tarafından emilimi inorganik formlarına (magnezyum oksit, magnezyum hidroksit vb) göre daha iyidir. Selfit'te magnezyum sitrat formu bulunur.
 
Ağır metaller, takviye edici gıda ürünlerine ait mevzuat kapsamında kontrol edilmesi gereken önemli bir parametredir. Tüm ürünlerimiz için ağır metal testini akredite bir laboratuvarda mutlaka yaptırmaktayız.