Biotin: 10 Parmağında 10 Marifet

Biotin: 10 Parmağında 10 Marifet

Biotin

 1. Suda çözünebilir B vitamini ailesinin bir mensubu olan biotin (B7 vitamini) (3), saç üzerindeki etkileri nedeniyle oldukça popülerlik kazanmış bir vitamindir (1).
  Biotin kelimesinin latince kökeni “yaşam” anlamına gelen biotos’tur (2). B vitaminleri genel olarak cilt, saç, göz, karaciğer ve santral sinir sisteminin normal fonksiyonlarına olan katkıları nedeniyle önemlidirler (2).
   

Biotinin Özellikleri Nelerdir?

 1. Cilt ve saç , keratin adı verilen bir proteinden meydana gelmiş yapılardır (3). Biotin, vücudun normal keratin üretim fonksiyonlarına katkı sağlayabilen bir vitamindir (3). Biotin aynı zamanda sağlıklı bir metabolizmanın normal fonksiyonlarını destekleyebilen B vitaminleri arasında yer alır (3). Amino asitlerin vücuttaki normal fonksiyonlarına yardımcı olan biotin aynı zamanda karbonhidratların yapı taşı olan glikozun enerji üretimi amacıyla kullanılmasına da katkı sağlayabilir (3).
  Bu etkileri dışında biotin vücudun diğer birçok normal fonksiyonuna katkı sağlayabilir. (3)
  • Biotin normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.
  • Biotin normal makrobesin öğeleri metabolizmasına katkıda bulunur.
  • Biotin normal saçın korunmasına katkıda bulunur.
  • Biotin normal  mukozanın ve cildin korunmasına katkıda bulunur.
  Günlük tüketilmesi önerilen biotin miktarına ulaşmak bazı kişilerde zor olabilir (4). Yetişkinler için hedef biotin miktarı günlük 30 mikrogram iken çocuklarda bu miktar yaklaşık olarak günlük 5 mikrogramdır (4). Günlük hayatta sık olarak tüketilen çeşitli besinler içerdikleri biotin vitamini miktarı ile öne çıkar: (4)
  • Bezelye, mercimek ve baklagiller
  • Ay çekirdeğinin kendisi ve yağı
  • Havuç, karnabahar ve mantarlar
  • Haşlanmış yumurtanın özellikle beyaz kısmı
  • Böbrek ve karaciğer gibi et ürünleri
  • Süt ve peynir veya yoğurt gibi mandıra ürünleri
  • Deniz ürünleri
  • Tam buğday besinler
  Besinlerin işlenmesi ve içerisindeki biotini olumsuz yönde etkileyebilir (4). Bu nedenle tüketilen besinlerden mümkün olduğunca vitamin açısından faydalanabilmek adına bu ürünlerin işlenmemiş formlarının tüketilmesi önerilir (4).
  Dengeli ve sağlıklı beslenen bireyler, günlük almaları gereken biotin miktarına tükettikleri gıdalar vasıtasıyla ulaşabilirler (2) ancak gebelik veya tütün kullanımı (1) gibi durumlarda vücut için gereken günlük biotin miktarı değişkenlik gösterebilir (3). Bu gibi durumlar vücudun daha fazla biotini metabolize etmesinden kaynaklanır (1).
  Genel olarak 10 yaşından büyük bireylerde günlük tüketilebilir biotin miktarı 30-100 mikrogram arasında kabul edilir. Bu yaştan daha küçük bireylerde ise önerilen günlük biotin miktarı daha düşüktür (3).
   
  Vücudun birçok normal fonksiyonuna katkı sağlayan biotin vitamini takviye gıda ürünleri veya dengeli beslenme ile vücuda alınabilir (2). Günlük tüketmeniz önerilen kişisel biotin miktarınız için hekimlerinize danışmanız önerilir.
  202190-EIP72-Biotin 2000 mcg / 100 tablet2

Referanslar

 1.  ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554493/’
 2.  ‘https://www.healthline.com/health/the-benefits-of-biotin’
 3. ‘https://www.healthline.com/health/biotin-hair-growth#_noHeaderPrefixedContent’
 4.  ‘https://www.healthline.com/health/biotin-deficiency’