Enerjinizi Arttırma Önerileri

 1. Çoğu insan gün içinde yorgunluk veya bitkinlik hissi yaşar. Enerjinizin düşüklüğü günlük aktivitelerinize yansır ve zaman zaman üretkenliğinize engel olur.
  Yediğiniz yiyeceklerin türü ve miktarı gün boyu enerji seviyenizi korumada önemli bir etkendir. Tüm yiyecekler size enerji verse de, bazı yiyecekler enerji seviyenizi artırır ve gün boyunca uyanık kalmanızı, odaklanmanızı sağlar (1).
   

Enerji Arttırmak İçin Beslenmenin Önemi

 1. Düşük glisemik indeksi olan (şekerlerin yavaş emilip kana geçmesi) yiyecekler yemek, çabuk emilen şekerleri yedikten sonra meydana gelen enerji gecikmesini önler. Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler arasında tam tahıllar, yüksek lifli sebzeler, kuruyemişler ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar sayılır. Proteinlerin ve yağların sıfıra yakın glisemik indeksleri vardır.(3)
  Gün boyunca size enerji verecek bir dizi besin grubu oluşturmak için, tüm yiyecek gruplarından çeşitli yiyecekleri bir araya getirebilirsiniz. Taze meyve ve sebzelere öncelik vermeye çalışın. Sağlıklı protein için birçok balık ve baklagilden yararlanın.(2)

Enerji Veren Yiyecekler Listesi

 1. •     Muz
  Muz, enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilecek mükemmel bir bileşimdir. Yapısında karbonhidrat, potasyum ve B6 vitamini bulunur.
  •    Yağ açısından zengin balıklar
  Protein, yağ asitleri ve B vitamini kaynağı olarak yağlı balıklara örnek, somon ve ton balığı gösterilebilir. Bu balıklar diyetinize dahil edip enerji kazanmak için harika seçeneklerdir.
  Önerilen günlük Omega 3 yağ asitlerini ve B12 vitaminini, günde bir porsiyon somon veya ton balığı tüketerek alabilirsiniz.
  •    Kahve
  Enerjinizi artırmak istiyorsanız, kahve bunun için ilk seçeneklerden biridir. Merkezi sinir sistemini sakinleştirir ve kafein açısından zengindir. Kahve, fincan başına size sadece 2 kalori verir. Ancak uyarıcı etkiler gösterdiği için kendinizi odaklanmış hissetmenizi sağlar.
  Günde yaklaşık 4 fincandan fazla kahve tüketmeniz önerilmez.
  •    Yumurta
  Yumurtada, güçlü bir enerji kaynağı olan protein bol miktarda bulunur. Yapısında lösin amino asidinden bol miktarda bulunur ve bunun enerji üretimini çeşitli şekillerde uyardığı bilinir.
  Ayrıca yumurta yapısında yüksek oranda B vitaminleri barındırır. B vitaminleri, yiyecek parçalamada görevli olan enzimlere bu süreçte yardımcı olur.
  •    Elma
  Elma, iyi bir karbonhidrat ve önemli bir lif kaynağıdır. Doğal şekerler ve lif içermesi sayesinde, elma yavaş ve sürekli bir enerji kazanımı sağlar.
  Ayrıca elmanın antioksidan özelliği sayesinde, karbonhidratların sindirimini yavaşlattığı ve böylece daha uzun bir süre boyunca enerji sağladıkları bilinir.
  •    Su
  Su yaşamın sürmesi için vazgeçilmezdir. Enerji üretimi de dahil olmak üzere birçok hücre fonksiyonlarında görevlidir.
  Susuzluk kendinizi yorgun hissetmenize yol açar. Su içmek size bir enerji artışı sağlar ve bu yorgunlukla mücadele edebilirsiniz. Gün boyunca düzenli aralıklarla su içmeyi alışkanlık edinmelisiniz.
  •    Bitter çikolata
  Bitter çikolata, diğer çikolatalara kıyasla daha yüksek oranda kakao içerir. Kakaodaki antioksidanlar zindelik ve ruh halinde iyileşme sağlar. Zihinsel enerjiyi artırır.
  •    Yoğurt
  Yoğurttaki şekerler temel olarak laktoz ve galaktoz gibi basit yapılı karbonhidratlardır. Parçalandığında bu şekerler kullanıma hazır bir enerji oluştururlar.
  •    Portakal
  Portakal, en popüler C vitamini deposudur. Ek olarak, portakal oksidatif strese karşı koruyabilen antioksidan bileşikler de barındırır. Oksidatif stres yorgunluğa yol açtığı için bu gibi durumlarda portakal tüketmeniz önerilir.
  •    Tohumlar
  Chia tohumu, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi tohumlar da enerjiyi artıran doğal kaynaklardır.
  Buna ilave olarak, tohumlar güçlü bir lif ve protein kaynağıdır. Tohumdaki lifler, besin maddelerinin yavaşça sindirilmesini ve bu da sürekli enerji vermesini sağlar.
  •    Fasulye
  Fasulye harika bir doğal enerji vericidir. Zengin bir karbonhidrat, lif ve protein bileşimidir. Fasulye yavaşça sindirildiği için, kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur ve size uzun süreli enerji sağlar.
  •    Fındık
  Kuruyemişler, hem lezzetli hem de enerji verici besinlerdir.
  Severek tüketilen badem, ceviz ve kaju fıstığı da dahil olmak üzere çoğu kuruyemiş, yüksek kalorilidir. Bol miktarda protein, karbonhidrat ve ihtiyacınız olan sağlıklı yağlar içerirler.
  •    Yeşil yapraklı sebzeler
  Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, enerji artıran doğal ve besleyici kaynaklardır.
  Yüksek miktarda demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum minerallerini ve A, C, E ve K vitaminlerini içerirler. Ayrıca folik asit, lif ve antioksidanlarca zengindirler.
  •    Pancar
  Pancar enerji ve dayanıklılığı artırır, kan akışını iyileştirir.
  Pancarda bulunan nitratlar, nitrik oksit üretimini uyarır ve bu da dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Bu etki, özellikle atletik performansta enerji seviyesini yükseltir (1).
  •    Ginseng
  Ginseng, enerji artırmasıyla bilinen popüler bir bitkisel takviyedir. Aynı zamanda hem atletik ve hem de zihinsel performans amacıyla geleneksel kullanımı olan bir bitkidir (4).
  Ginseng kullanımında dikkatli olmalısınız ve doktorunuza danışmalısınız.
  Listelenmiş bu yiyeceklerin çoğu; vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli miktarda başka besinler de yapısında bulundurur. Tüm bu bileşikler, hücrelerinizdeki enerji üretimi sürecinde görev alır ve başka birçok yarar sağlar. Ancak diyetinize bu yiyecekleri eklemeden, sizin için uygun olup olmadıklarını öğrenmek için doktorunuza danışın.
  202136-EIP32-Korean Ginseng Complex (Panax Ginseng) / 30 kapsül1

Referanslar

 1. ‘https://www.healthline.com/nutrition/energy-boosting-foods#The-bottom-line’
 2. ‘https://www.health.harvard.edu/energy-and-fatigue/9-tips-to-boost-your-energy-naturally’
 3. 'https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/7-simple-steps-to-boosting-energy/art-20305553#:~:text=Eat%20nourishing%20food.&text=Consume%20a%20variety%20of%20foods,including%20carrots%20and%20sweet%20potatoes.’
 4. ‘https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-energy#1.-Ginseng’