Kas Sağlığı, Düzenli Fiziksel Aktivite ve L-Karnitin

 1. Kas ağrısı (miyalji), yaygın olarak görülen bir durumdur (1). Vücudun her bölümünde bir kas dokusu bulunması dolayısıyla kas ağrısı vücudun herhangi bir bölümünden kaynaklanabilir (1). 

Kas Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

 1. Kas ağrısı en sık olarak stres, gerilim ve fiziksel aktivite nedenli olarak ortaya çıkar (1). Bu durumlar dışında vücudun bir ya da daha fazla bölgesindeki kasların gerilmesi, fiziksel aktiviteye ısınmadan başlamak, fiziksel aktivite esnasında kasların zorlanması ya da bu zorlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan sakatlıklar durumunda kas ağrısı meydana gelebilir (1). Gerilme ve fiziksel aktivite ile ilgili ortaya çıkan kas ağrısı dışında çeşitli rahatsızlıkların bir belirtisi olarak da miyalji ortaya çıkabilir (1). Fibromyalji, kronik yorgunluk sendromu, miyofasiyal ağrı sendromu, viral ve bakteriyel enfeksiyonların seyrinde, lupus, dermatomiyozit ve polimiyozit gibi otoimmün hastalıkların seyri esnasında, kişide potasyum seviyesinin düşük olması halinde, tiroit bezi ile ilgili rahatsızlıklarda veya çeşitli ilaç ya da narkotik maddelerin kullanımına bağlı olarak kas ağrısı şikayeti oluşabilir (1). Bacak kas ağrısı künt ya da bıçak batar tarzda olabilir (2). Kasları oluşturan liflerde aşırı gerilmeye bağlı olarak oluşan yırtıklar bacak ağrısı sebebi olabilir (2). Kemikler ile eklemler arasında bağ doku elemanı olan tendonların enflamasyonu (iltihaplanması) durumunda da kas ağrısı ortaya çıkabilir (2). Tendinit olarak adlandırılan bu durum en sık olarak uyluk ve topuk tendonlarında meydana gelir (2).

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

 1. Ağrı hissedilen kas grubunun dinlendirilmesi, hekimin bilgisi ve reçetelendirmesi dahilinde ağrı kesici ilaçların kullanılması veya buz torbası koyma gibi eylemler kas ağrısı şikayetinin dindirilmesine yönelik olarak evde yapılabilecek uygulamalara örnek olarak verilebilir (1).
   

Düzenli Egzersizin Vücuda Faydaları Nelerdir?

 1. Düzenli fiziksel egzersiz yapmanın sağlığı olumlu yönde etkilediğine dair sayısız kanıt vardır (3). Uluslararası fiziksel aktivite kılavuzları tarafından haftada 150 dakika olacak şekilde orta düzeyde egzersiz yapılma hedefi önerilmektedir (3). 
  Fiziksel olarak aktif olmanın hem vücut hem de zihin sağlığı için olumlu birçok etkisi bulunur: (4)
  •    Egzersiz sonrasında endorfin olarak adlandırılan ve olumlu hisler ile ilişkili kimyasal maddenin sentezinde artış meydana gelmesi endişe, stres ve ağrı gibi şikayetlerin dindirilmesinde etkili olabilir.
  •    Kilo alımının temel nedenlerinden biri hareketsiz yaşam tarzıdır. Dolayısıyla düzenli fiziksel egzersiz ile birlikte kiloda azalma sağlanabilir.
  •    Düzenli fiziksel aktivite kas ve kemik dokusunun sağlamlığına ve ağrı hissinin azalmasına katkı sağlar
  •    Hareketsiz yaşam çeşitli kronik hastalıkların gelişimine zemin hazırlayabilir. Düzenli egzersiz ile birlikte insülin direnci, yüksek kan basıncı ve yüksek kan lipid (yağ) seviyelerinde olumlu değişiklikler ortaya çıkabilir.
  •    Fiziksel aktivite ile birlikte vücutta bir rahatlama meydana gelir ve böylelikle uyku kalitesinde de iyileşme sağlanabilir.
   

L-Karnitin Nedir ve Egzersizde Nasıl Rol Alır?

 1. L-Karnitin (l-carnitin), tüm memeli türlerinde bulunan çeşitli amino asitlerden oluşan bir maddedir(5). Hücrenin içindeki mitokondri adlı organel vücut fonksiyonları için gerekli enerji üretiminden sorumludur. Mitokondrideki bu enerji sentezlenmesi gıdalar yoluyla alınan karbonhidratların ya da lipidlerin (yağ yapıdaki maddelerin) oksijenli solunum ile daha küçük parçalara ayrılması işlemiyle gerçekleşir.
  Dokulardaki karnitin seviyesi incelendiğinde vücutta bulunan l-karnitinin %95’i iskelet kası ve kalp kası hücrelerinde bulunur (5). Bu nedenle l-karnitin egzersiz sonrası ağrıda ve gerekli dinlenme süresinde iyileşme sağlayabilir (6). L-karnitin aynı zamanda fiziksel aktivitelere dayanma gücü ve kasların enerji üretimi için gerekli oksijen düzeyinin sağlanmasında olumlu etki yapabilir (6).
   

L-Karnitin Ne İşe Yarar?

 1. Enerji sentezinin vücutta bulunan yağların yakılması ile üretilmesinde l-karnitin gibi yağ yakıcılar önemli rol oynar (5). L-karnitin vücut içerisinde karaciğer, böbrek ve beyin hücrelerinde üretilebilen bir maddedir (5). Aynı zamanda hayvansal gıdaların sindirimi yoluyla da vücuda alınabilir. (5) Vücut içerisinde üretilen l-karnitin miktarının günlük ihtiyacın dörtte birini karşılama potansiyeline sahip olması dolayısıyla gıdalardan veya takviye ürünlerden l-karnitin alınması gerekir. (5) 
  2020630-EIP391-Magnesium Citrate 200 mg & Vitamin D / 60 tablet5

Referanslar

 1. 1- ‘https://www.healthline.com/health/muscle-aches’
  2- ‘https://www.healthline.com/health/leg-pain#cramps’
  3- ‘https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-exercise#section2’
  4- ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872767/’
  5- ‘https://www.healthline.com/nutrition/l-carnitine’