Saçlar için Canlılık Veren Maske Önerileri

 1. Yazın en sık yapılan aktivitelerden biri de yüzmektir (1). Havuz veya denizde yüzmek eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte saçlarda istenmeyen etkilere sebep olabilir (1).

Klor, Saçlar Üzerinde Nasıl Bir Etki Yapar?

 1. Klor, deniz suyunda doğal olarak bulunan bir elementtir (2). Havuzlarda bulunan suyun dezenfeksiyonu için de klor kullanılır (1).
  Saçlar, sağlıklı kalabilmek için saçlı deride oluşan doğal yağlara ihtiyaç duyar (1). Klor ise bu doğal yağları saçtan uzaklaştırır ve saçın kurumasına, yumuşaklığını kaybetmesine yol açar (1). Klor, çeşitli kimyasal reaksiyonlara girerek saç renginin değişmesine neden olur (1). Ayrıca klor, saç tellerini incelterek uçlarının kırılmasına sebebiyet verir (1).

  Klor nedeniyle kuru veya kırılmış saç gibi problemlerle karşılaşmamak için birkaç basit yöntem uygulanabilir (1). Bunlardan ilki denizden veya havuzdan çıktıktan sonra hemen saçları yıkamaktır (1). Bu işlem için arındırıcı özellikteki bir şampuan kullanılabilir (1). Islak saçlar dolaşmaya daha yatkındır bu nedenle saçlar genellikle yıkandıktan sonra taranır (1). Tarama işleminde, fırça şeklindeki taraklar saça daha çok zarar verebileceğinden geniş dişli tarakların kullanılması daha uygun olur (1).

Saçlara Canlılık Veren Maske Önerileri Nelerdir?

 1. Yıpranmış, kepekli veya nemini kaybetmiş saç gibi pek çok farklı saç tipi için farklı maske önerileri vardır (1). Saçta klor, güneş, saç şekillendirme, hava kirliliği gibi pek çok nedene bağlı olarak hasar oluşabilir (1). Saç maskeleri de içeriğindeki maddeler ile saçtaki hasarı düzeltmeye yardımcı olur (1). Yıpranmış saçlar için maske önerileri:
  • Aloe Vera Saç Maskesi: Bu maske hemen her saç tipinde uygulanabilir. Maskeyi yapmak için 2 yemek kaşığı aloe vera jel ve 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı kullanılır. Yağ ve jel birbirine tamamen karıştırılır. Elde edilen karışım saçın ortasından uçlarına doğru uygulanır. Sonra da maske saçlı deriye sürülür. Maske saçta 30 dakika bekletildikten sonra saç durulanır (3).
  • Muzlu Saç Maskesi: Bu maske saçları nemlendirerek yumuşatır ve saçların daha hızlı uzamasını sağlayabilir. Muzlu maske yapmak için 1 ya da 2 adet (saçın uzunluğuna göre) muz ile 1 yumurta karıştırılır. Homojen hale gelen karışım saçın her yerine uygulanır. Maske 15 dakika bekledikten sonra saç durulanarak maskeden temizlenir (4).
  • Hindistan Cevizi Yağı Maskesi: Bu maske, yıpranmış saçlar başta olmak üzere farklı tipteki saçlar için uygundur. Maske için tek yapmak gereken nemli saça 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını saça güzelce yedirmektir. Maske saçta 1-2 saat kaldıktan sonra ılık suyla, şampuan da kullanılabilir, yıkanmalıdır (5).
  • Ballı Saç Maskesi: Bu maske; saça parlaklık verir ve saçın yumuşamasını sağlar. Maskeyi yapmak için yarım (½) su bardağı bal ile çeyrek (¼) su bardağı zeytinyağı karıştırılarak mikrodalgaya konulur. Mikrodalgada 20 saniye ısınan karışım fırından çıkarılıp karıştırılarak soğutulur. Maske saç diplerinden uçlarına doğru uygulanır. Saçta 30 dakika bekletilen maske sonrasında yıkanarak saçtan uzaklaştırılır (6).
  • Avokadolu Saç Maskesi: Avokado, saç sağlığı için önemli bir vitamin olan biotin açısından zengin bir meyvedir. Avokado maskesi yapmak için 1 avokado, çeyrek (¼) su bardağı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu homojen hale gelene kadar karıştırılır. Saç diplerinden uçlarına doğru uygulanan maske, 30 dakika saçta bekletilir. Sonrasında saç durulanır (7).
  *Öneriler referanslı kaynaklardan alınmıştır, herhangi bir yan etki durumunda Eczacıbaşı İlaç Pazarlama sorumluluk sahibi değildir, alerjik reaksiyonlar için önce küçük bir bölgede deneyiniz.
   
  2021394-EIP235-Biotin 2000 mcg / 100 tablet3

Referanslar

1- ‘https://hairpros.edu/chlorine-hair-what-happens/
2- ‘https://www.bnl.gov/isd/documents/89382.pdf sayfa 2 abstract kısmı’
3- ‘https://www.healthline.com/health/aloe-vera-hair-mask#how-to-make
4- ‘https://www.healthline.com/health/banana-hair-mask#recipes
5- ‘https://www.healthline.com/health/coconut-oil-hair-mask#how-to-make
6- ‘https://www.healthline.com/health/honey-hair-mask#basic-diy-recipe
7- ‘https://www.healthline.com/health/avocado-hair-mask#how-to-use’