Unutkanlık Neden Olur? B12 Eksikliği

 1. Hafızamız temelde iki bölümden meydana gelir. Bu bölümler hafızaya aktarılan bilginin korunacağı süreye göre kısa dönem hafıza ve uzun dönem hafıza olarak isimlendirilir. Kısa dönem hafıza, o an için öğrenilen veya ezberlenen, 6 ila 9 bilgi arasında değişebilen ve pekiştirme yoluyla zihinde yer etmezse zamanla unutulan bilgilerin yer aldığı hafıza bölümüdür. Bu bölüm, herhangi bir sağlık sorunu olmasa dahi bilgileri kısa zamanda yenileriyle değiştirerek eskileri unutur. Ancak uzun dönem hafızada, pekiştirilen bilgiler uzun süre boyunca saklanır. Genellikle hayat boyu öğrendiğimiz veya edindiğimiz bilgi ve alışkanlıklar bu bölümde saklanır. İşte çeşitli sağlık sorunlarının etkisiyle uzun dönem hafıza bölümünde aksamalar meydana gelir ve unutkanlık durumu ortaya çıkar. Aynı şekilde, kısa dönemden uzun dönem hafızaya geçişte de sorunlar gelişebilir ve yeni bilgilerin kalıcı olarak öğrenilmesinde zorluklar yaşanabilir.

 1. Hayatımızın bazı anlarında bazı şeylerin isimlerini veya belirli olayları net olarak hatırlayamadığımız zamanlar yaşarız. Hafızamızın bir yerinde olduğuna emin olduğumuz bu bilgileri anımsamakta güçlük çekebiliriz. Bu durum aslında çoğu insanın başına gelse de pek çok kişi buna neden olabilecek muhtemel durumlar ve bu durumların çözümleri hakkında yeterli bilgiye sahip olamayabiliyor. Aslında, günlük hayatta karşılaştığımız unutkanlık problemi çoğunlukla çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Unutkanlık sebepleri arasında stres, kaygı bozuklukları, bazı sinir sistemi hastalıkları ve çeşitli hormonal değişiklikler sayılabileceği gibi özellikle bazı vitamin veya minerallerin vücutta yeterli miktarda bulunmaması da önemli yer tutar. Bu vitaminler arasında bu anlamda en önemlisi B12 vitaminidir.

B12 vitamini ne işe yarar?

 1. Vitaminler vücudumuzda meydana gelen çeşitli biyokimyasal olayların meydana gelebilmesi için vazgeçilmez ve hayatidir. Bu nedenle, alımdaki yetersizlik veya vücuttan hızlı kaybedilmesi gibi çeşitli sebeplerle eksiklikleri söz konusu olduğunda, bazı sağlık sorunları ve hastalıklar meydana gelmektedir.

  B12 vitamini de vücudumuzda kullanıldığı yerlere göre eksikliğinde çeşitli belirtilerle kendini gösterir. B12 vitamininin kullanıldığı yerlerden biri sinir sistemimizi oluşturan nöronlarımızın çalışması için elzem olan bazı maddelerin üretilmesi aşamasıdır. Eğer vücutta yeterli miktarda B12 vitamini olmazsa, bu gerekli maddelerin üretimi aksayacağı için nöronlarımız sağlıklı çalışamaz. Sonuçta, hissizlik, el veya ayaklarda uyuşma gibi çeşitli sinir problemleriyle beraber, fiziksel ve zihinsel performansı düşürürken ayrıca unutkanlık problemi meydana gelir. (1)

  Yine B12 vitamini kan hücrelerimizin üretimi esnasında da çok önemli noktalarda yer aldığından, eksikliğinde megaloblastik anemi adı verilen özel bir kansızlık hastalığı ortaya çıkar. (2) Ayrıca B12 vitamini eksikliğinde hastaların dillerinde ve dudak kenarlarında dökülmeler veya yaralanmalar ile tırnaklarında doku değişiklikleri ve kırılmalar izlenebilir. (3)

Unutkanlık ve diğer sorunları nasıl çözebiliriz?

 1. Eğer unutkanlık, zihinsel performansta düşme, kansızlık gibi problemler mevcutsa, B12 vitaminin eksikliğinden şüphelenmek gerekir. Genellikle kadınların "Tırnak kırılması neden olur" sorularının cevabı da yine B12 vitamini eksikliği olabilir. Özellikle unutkanlık gibi problemlere anemi eşlik ediyorsa; tedavide B12 vitamini verilerek takviye edilmesi mutlak gerekmektedir. Zira aneminin folik asit gibi diğer maddelerle tedavi edilmesi mümkün olsa da tedavide B12 vitamininin yer almadığı durumlarda sinir sistemiyle ilgili problemlerin daha da kötüleşmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle, B12 vitamini mutlaka tedavinin bir parçası olmalıdır.

  Bunların yanında, bahsedilen sağlık sorunlarının yaşanmaması için B12 vitamininin düzenli olarak vücuda alınması ve eksikliğinin yaşanmadan takviye edilmesi oldukça önemlidir. B12 vitaminin gıdalardan emilimi çeşitli aşamalar sonucunda mümkün olduğundan, gıdalarla beraber yeterli miktarda alınamadığı durumlar görülebilir. Bu durumlarda, dışarıdan ek B12 vitamini takviyesinin yapılması gerekebilir. (4)

  Sizin de unutkanlığa eşlik eden, yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarınız varsa, uzman bir hekimin yer aldığı bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.
  2020533-EIP324-Vitamin B12 1000 mcg / 100 dilaltı tablet1