1. Cilt bakımı, yaz aylarında aksatılmaması gereken bir uygulamadır (1). Güneşten gelen ultraviyole ışınlar, sadece 15 dakikada ciltte istenmeyen etkiler oluşturabilir (2). Yazın en çok yapılan aktivitelerden olan yüzmede de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır (3).

Havuz ve Denizin Cilt Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

 1. Klor; deniz suyunda doğal olarak bulunan havuzlarda ise dezenfeksiyon amacıyla kullanılan bir elementtir (3,4) Havuzda yüzmeyi daha güvenli hale getirmek gibi faydalarının yanında klorun cilt üzerinde olumsuz etkileri olabilir (3). Sık sık klorlu sulara maruz kalmak cildi tahriş edebilir, cilt kuruluğuna yol açabilir (3). Klora bağlı tahriş olan ciltte kızarıklık, şişkinlik ve hassasiyet görülebilir (3).
  Klorun cilt üzerindeki istenmeyen etkilerinden korunmak için yapılabilecek uygulamalar şöyledir:
  • Deniz veya havuza girmeden önce ve deniz veya havuzdan çıktıktan sonra duş almak (3)
  • Suya girmeden önce ciltte daha önce tahriş olmuş bölgelere vazelin gibi kremler sürerek su ve cilt arasında bariyer oluşturmak (3)
  • Sudan çıkıp duş aldıktan sonra cilde nemlendirici losyon uygulamak (5)

Güneş Ciltte Nasıl Etkiler Bırakır?

 1. Pek çok insan sıcak havayı ve güneşli günleri sevse de güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak cilde zarar verir (6). Güneşin sıcaklığı, cildin nemli kalmasına yarayan doğal yağları kurutur (6). Güneş ışınları ile Dünya’mıza ulaşan Ultraviyole (UV) ışınlar da güneş yanıklarına ve cilt yapısı üzerinde uzun süreli değişikliklere neden olur (6).
  Güneşten etkilenen cilt üzerinde şu durumlar oluşabilir (6):
  • Cilt Kuruluğu: Güneşe maruz kalan cilt yavaş yavaş nemini ve doğal yağını kaybeder. Bu durum da cildin kurumasına, kırışıklığa yatkın hale gelmesine yol açar. Tüm bu özellikler cildin erken yaşlanmasına neden olur (6).
  • Güneş Yanıkları: Güneş yanığı, cildin UV ışınlarına maruz kalmasının hemen ardından oluşur. Güneşe bağlı oluşan yanıklar toplumda sık karşılaşılan bir durumdur. Hafif yanıklar ciltte kızarıklığa ve hassasiyete sebep olurken ciddi derecede yanmış cilt ise bunlara ek olarak su toplayabilir (6).
  • Güneş Lekeleri: Güneşe bağlı ciltte farklı lezyonlar oluşabilir. Güneş, cilt tonunda eşitsizliklere, bazı bölgelerin daha koyu (hiperpigmente) görünmesine yol açabilir (5). Güneşe sık maruz kalan yüz, kol, ense, boyun gibi bölgelerde ben benzeri lezyonlar oluşabilir (7).
  • Cilt Yapısında Uzun Süreli Değişimler: UV ışınlar cildin alt tabakası olan dermiste yer alan kollajende yapısal değişikliğe neden olur (6). Bu durum da ciltte kırışıklık oluşumuyla sonuçlanır. Cilt yüzeyine yakın kan damarlarını destekleyen kollajendeki değişim de damarların kırılgan hale gelmesine ve kan sızdırmasına yol açar (6). Bu sızıntılar, güneşe sık maruz kalan bölgelerde koyu mor lekelerin oluşmasına yol açar (8).
  Cildi güneşe bağlı değişimlerden korumak için yapılabilecek cilt bakım önerileri şu şekildedir (6):
  • Dışarı çıkmadan önce cilde hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağlayan, koruyuculuk derecesi 30 SPF ve üstü olan güneş kremi uygulamak (6)
  • Dudaklara koruyuculuğu 20 SPF ve üzeri olan güneş koruyucu krem sürmek (6)
  Güneşten dolayı kurumuş cilt için düzenli nemlendirme yapılması gerekir (6). Sıcak suyla duş almak cildi daha da kurutabileceğinden soğuk veya ılık suyla duş alınmalıdır (6). Duş alırken kokusuz, yağ içeriği yüksek sabun kullanılabilir (6).
  Güneş yanıkları için ise yanmış bölgeye soğuk uygulaması yapmak fayda sağlayabilir (6). Cilt, yanığa bağlı olarak su toplamış ise su dolu keseciklerin patlatılmaması gerekir (9).
   
  2021397-EIP238-Collagen & Hyaluronic Acid Tablet6

Referanslar

 1. https://www.healthline.com/health-news/heres-what-to-know-about-getting-your-skin-checked
 2. https://www.cdc.gov/cancer/skin/basic_info/sun-safety.htm ilk kısım’
 3. https://www.healthline.com/health/chlorine-rash
 4. https://www.bnl.gov/isd/documents/89382.pdf sayfa 2 abstract kısmı’
 5. https://www.verywellhealth.com/chlorine-rash-4174222#:~:text=Chlorine%20rash%20is%20a%20red,some%20cases%2C%20hives%20also%20develop. after swimming kısmı’
 6. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/sun-damaged-skin-a-to-z
 7. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/multimedia/sun-damage/sls-20076973?s=2
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448130/ ilk kısım’
 9. ‘https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn’