Cildinizin Yıprandığını mı Düşünüyorsunuz?

Cildinizin Yıprandığını mı Düşünüyorsunuz?

Yıpranmış Cilt Bakımı

  • Cilt, günlük yaşantımızda çevresel etmenlere karşı vücudumuzun ilk koruyucusudur. Pek çok sebep cildin yıpranmasına yol açar (1):
  • UV ışınlarına maruz kalma: Kırışma, sarkma, cilt lekeleri ve cilt incelmesi gibi hasarın çoğu güneşe maruz kalma ile ilgilidir. Güneş hasarı, uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra gelişir.
  • Bazı ilaçlar.
  • Yaşam tarzı: Cildin erken yaşlanmasına neden olan bazı yaşam tarzı faktörleri vardır. Sigara içmek, alkol kullanmak, spor yapmamak, dengesiz ve yetersiz beslenmek bu faktörlerin başında yer alır.
  • Yaşlanma: Yaşlanma metabolizmanın doğal bir parçasıdır yaşlanma ile vücudunuz daha az kolajen üretir. Azalan kolajen kırışıklıklara, sarkmalar ve cildin nem kaybına neden olur.
  Cilt tipiniz ne olursa olsun düzenli cilt bakım rutini oluşturarak genel cilt sağlığınızı koruyabilir, yıpranmış cilt görünümünden kurtulabilirsiniz.

Yıpranmış Cilt Bakımı Önerileri

  • Cilt tipine uygun doğru bir temizleyici kullanarak cildinizi temizleyin. Makyaj cildinizin nefes almasını engeller. Uzun süre cildinizi makyajlı bırakmayınız. Uyumadan önce makyajınız doğru ürünlerle derinlemesine temizleyiniz. Cilt temizliğinde cildi kurutmayan, pH dengesini bozmayan ürünler tercih ediniz (2).
  • Gündüz cildi koruyan C vitamini, veya peptidler içeren serumlar, gece ise onarım sağlayan kolajen üretimini destekleyen retinol içeren serumlar tercih ediniz.

  • Cilt kuruluğu, cilt kırışıklarının oluşmasının en önemli sebeplerindendir. Bu nedenle cildin yeteri kadar nemlendirilmesi gerekir. Yağlı cilt tiplerinin bile neme ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Cildin nefes almasını engellemeyen, yeterli nemlendirme sağlayan kremlerle cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.

  • Güneş ışınlarının ciltteki yıpratıcı etkisini azaltmak için dışarı çıkmadan 15 dakika önce en az 30 SPF güneş kremi uygulayınız (3).

  • Cilt elastikiyeti, cildin gerilme ve orijinal haline geri dönme yeteneğidir. Cildin elastikiyetini kaybı yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Yıpranmış cilt elastikiyetini geri kazandırmak için kolajen takviyeleri kullanılabilir (4).

Kolajen Nedir?

 1. Cilt, kemik, kas ve tendonların ana yapı taşlarından biri olan kolajen, vücutta en çok bulunan proteindir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda kolajenin cilt üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Özellikle kadınlarda yapılan bir araştırmada 12 hafta boyunca alınan kolajen takviyeleri sonrasında cildin elastikiyeti, çizgi ve kırışıklıklar incelenmiştir(5).

  C vitamini, Proline, Glisin ve bakır içeren besinler tüketerek vücuttaki kolajen üretimi sağlanabilir (6). Ayrıca kolajen içeren doğal besin kaynaklarından da yararlanabilir. Kolajen içeren besinlerin en önemlileri kemik suyu, tavuk, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta akı, turunçgiller, ahududu, yaban mersini, böğürtlen, sarımsak, ıspanak, pazı, fasulye, kaju fıstığı ve domatestir (7).
  Kolajen besin yoluyla yeteri kadar alınamadığında kolajen takviyelerine başvurulabilir. Kolajen takviyeleri yemekler birlikte kolaylıkla alınabilir (8). Kolajen toz, sıvı, tablet ve saşe formlarında kullanıma sunulmaktadır.

  1. Retinol de cilt yıpranmasında kullanılan başka bir takviyedir. Retinol, kolajenin üretimini artıran bir A vitamini formudur.

  2. Cadı fındığı özü, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır ve cildi nemlendirir (9).

  3. Günde 230 mg kakao cildin elastikiyetini korur (10).

  4. Dekspantenol içeren kremler yıpranmış, pürüzlü, pullu ve kuru cilt için kullanılabilir. Kimyasal peeling dermatologlar tarafından uygulanır. Yıpranmış cildi yenilemek ve canlandırmak için uygulanan bir yöntemdir.

  5. PRP, son yıllarda dermatolog tarafından oldukça tercih edilen bir uygulamadır. Kişinin kendi kanındaki zenginleştirilmiş trombositler cildine enjekte edilir. Birkaç seans şeklinde uygulanabilir.

   

  202180-EIP62-Collagen & Hyaluronic Acid Tablet3

Referanslar

 1.  ‘https://www.healthline.com/health/thin-skin#in--office-treatments
 2.  ‘https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-types-care#specific-care
 3.  ‘https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-types-care#specific-care
 4.  ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/
 5.  ‘https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3426261/
 6.  ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30052192/
 7.  ‘https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/collagen-food-boost#cashews
 8. https://www.healthline.com/nutrition/collagen#other-uses
 9.  ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6110524/
 10.  ‘https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26581682/